Avrupa Birliği, düzensiz göçle mücadeleyi güçlendirecek

AA

(AB), kıtaya yönelik artan hareketlerini durdurmanın yollarını arıyor.

yönetimi, özellikle İtalya’yı baskısı altına alan düzensiz göçü engellemek istiyor.

AB, düzensiz göçle ve insan kaçakçılığıyla mücadeleyi artırmanın yanı sıra krizlere hazırlığı güçlendirme mesajı verdi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de süren AB zirvesinde kabul edilen ortak bildiride, göçe ve krizlere hazırlık başlıklarına yer verildi.

Düzensiz göçle mücadele planı

AB Konseyi’nin göç konusunda kapsamlı bir yaklaşım izlemeye devam edeceği kaydedilen bildiride, AB’ye giren düzensiz göçmenlerin yüzde 90’ından fazlasının kaçakçıların yardımıyla girdiği belirtildi.

Küresel ittifak kurulmasına destek

Bildiride, AB Konseyi’nin, Komisyon’un insan ticareti ve kaçakçılığıyla etkin şekilde mücadele etmek için sahip olunan her türlü aracı güçlendirme ve bu sorunu çözmek adına küresel bir ittifak kurmasını desteklediği ifade edildi.

Krizlere hazırlık stratejisi istediler

Küresel krizlere karşı askeri ve sivil hazırlık ile stratejik kriz yönetiminin güçlendirilmesi ve koordine edilmesinin “zorunlu ihtiyaç” olduğu vurgulanan bildiride, Komisyon’dan krizlere hazırlık stratejisi hazırlaması talep edildi.

Bildiride, ayrıca, Komisyon’a tüm toplumu hedef alan tehlikelere yönelik AB düzeyinde hazırlık yapma ve krize müdahaleyi güçlendirecek eylem planı hazırlama çağrısı yapıldı.

Dün başlayan zirvenin ilk gününde Ukrayna ve Gazze başta olmak üzere gündemdeki sıcak konular ele alınmış, Gazze’de sürdürülebilir ateşkese giden acil “insani ara” çağrısı yapılmıştı.

Ukrayna’daki savaşa dair yapılan oturumda ise AB liderleri dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna’ya verilmesinde anlaşmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x